Biznes

Bitcoin arrin pikën më të lartë në tre vite, këmbehet me 774 dollar

Publikuar , 09 Dhjetor 2016
0
Bitcoin arrin pikën më të lartë në tre vite, këmbehet me 774 dollar

A sticker that reads "Bitcoin accepted here" is displayed at the entrance of the Stadthaus town hall in Zug, Switzerland, August 30, 2016. REUTERS/Arnd Wiegmann

Monedha dixhitale Bitcoin arriti sot nivelet më të larta që prej tre vitesh. Një Bitcoin këmbehej me 774 dollar në bursën itBit të New York-ut, një rritje me 1% brenda ditës dhe është vlera më e lartë që prej Shkurtit të 2014-tës.

Bitcoin është një formë alternative e parasë e cila mund të shfrytëzohet për blerjen në mbarë botën duke ruajtur plotësisht anonimitetin dhe pa nevojën e një banke qëndrore për të proceduar transaksionet. Këtë vit vlera e saj është rritur me 80%.

Kjo rritje mendohet të jetë nxitur nga heqja nga qarkullimi të 500 deri në 1,000 kartmonedhave me vlerë 256 miliard dollar pas spekulimeve se po përdoreshin për korrupsion.

Vlera e monedhës dixhitale Bitcoin ka qenë goxha e paqëndrueshme vitet e fundit. Në 2013-tën një Bitcoin kushtonte 1,100 dollar dhe më pas ra në 150 dollar në fillim të 2015-tës. Më pas erdhi një periudhë stabilizimi në 500 dollar. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Të ardhurat e Google poshtë pritshmërive

Lajmet e fundit>