Biznes

Bitcoin kalon 60 mijë dollarët

Nga: PCWorld
Publikuar , 14 Mars 2021
Madje Tesla ka planifikuar të shesë makinat në këmbimit të bitcoin. Menjëherë nisën spekulime se kompani të tjera mund të pranonin bitcoin për shitblerje. Bitcoin kalon 60 mijë dollarët

Çmimet e Bitcoin u rritën me shpejtësi gjatë fundjavës duke kapërcyer 60 mijë dollarët ditën e Shtune, pak javë përpara se të arriten 50 mijë dollarë. Aktualisht në këto momente që shkruajmë bitcoin këmbehet me 60,115 dollarë në bursën e BitStamp.

Në Janar bitcoin u ngjit mbi nivelet e 30 mijë e më pas 40 mijë dollarë në pak ditë. Vlera totale e bitcoin në qarkullim përllogaritet në 1 trilionë dollarë.

Këtë vit çmimi është dyfishuar. Në 31 Dhjetor 1 bitcoin këmbehej me 28,987 dollarë ndërsa gjatë shkurtiti investimi i Tesla prej 1.5 miliardë dollarë e dërguan kriptomonedhën në vlera rekord.

Madje Tesla ka planifikuar të shesë makinat në këmbimit të bitcoin. Menjëherë nisën spekulime se kompani të tjera mund të pranonin bitcoin për shitblerje.

Gjigantët e pagesave si Square dhe PayPal lejojnë përdoruesit të blejnë dhe shesin bitcoin. Visa dhe MasterCard gjithashtu po përqafojnë kriptomonedhat.

Frika nga rritja e inflacionit pas një stimuli financiar prej 1.9 trilionë dollarë miratuar nga administrata Biden kanë ndikuar në rritjen e çmimit të bitcoin gjithashtu.

Janë 21 milionë bitcoin në dispozicion prej të cilave 18.6 milionë janë gërmuar dhe aktualisht në qarkullim. Bitcoin nuk është kriptomonedha e vetme që ka parë rritje por edhe alternative si ethereum, litcoin dhe stellar. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  OnePlus Watch, 20 minuta karikim për 1 javë bateri