Lajmet

Bitcoin ngjitet mbi 20 mijë dollarë

Nga: PCWorld
Publikuar , 27 Shtator 2022
Rritja e bitcoin ndikoi tek mbarë tregu i kriptomonedhave. Ether u rrit me 7% në 1,389 dollarë. Bitcoin ngjitet mbi 20 mijë dollarë

Bitcoin u ngjit në 20 mijë dollarë ditën e Marte duke goditur nivelet më të larta prej një jave.

Kriptomonedha më e madhe në botë shitej me 20,265 dollarë sipas të dhënave të CoinDesk.

Rritja e bitcoin ndikoi tek mbarë tregu i kriptomonedhave. Ether u rrit me 7% në 1,389 dollarë.

Ende bitcoin po vuan ndërsa që prej Qershorit tregohet mes 18 mijë deri në 25 mijë dollarë pasi shikoi 2 trilionë dollarë të zhduken nga tregu i kriptomonedhave që prej muajit Nëntor.

Rritja e bitcoin filloi ditën e Hënë edhe pse aksionet e në S&P ishin në nivelin më të ulët të 2022. Prej muajsh është vënë re një sjellje e ngjashme e bitcoin me aksionet në bursa.

Por zhvillimet e fundit mund të tregojnë se lidhja me kriptomonedhave dhe aksioneve për sa i përket luhatjes së vlerës mund të ndryshojë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Trenat e parë me hidrogjen vihen në funksion në Gjermani