Biznes

Bitcoin ra nën 10,000 dollarë për herë të parë në 2 javë

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 16 Korrik 2019
0
Gjatë dëshmisë së Marcus, një senator Amerikan tha se Facebook mund të jetë çmendur të besojë se njerëzit kanë për të përqafuar Libra si para zyrtare. Bitcoin ra nën 10,000 dollarë për herë të parë në 2 javë

Bitcoin ra me 8% ditën e Marte nën kufirin e 10,000 dollarëve për herë të parë pas dy javësh pasi ligjvënësit Amerikanë u shprehën kundër planeve të Facebook për kriptomonedhën Libra.

Kriptomonedha më e madhe në botë aktualisht vlerësohet me 9,697 dollarë, një rënie me 8% në 24 orët e fundit.

Rënia vjen pak pasi David Marcus, shefi i blockchain pranë Facebook që do të mbikëqyrë edhe projektin Libra u përgjigj përpara Komitetit Bankar të Senatit.

Në orët e para të ditës së sotme bitcoin ra me 3%. Tregtuesit thonë se nuk është i qartë shkaku i kësaj rënie të.

Gjatë dëshmisë së Marcus, një senator Amerikan tha se Facebook mund të jetë çmendur të besojë se njerëzit kanë për të përqafuar Libra si para zyrtare.

Kriptomonedha u prezantua në ditët e para të Qershorit dhe menjëherë ndikoi në rritjen e vlerës së bitcoin i cili u ngjit deri në 14,000 dollarë.

Megjithatë komentet negative të politikanëve dhe autoriteteve financiare në mbarë botën në lidhje me Libra bënë që edhe vlera e bitcoin të luhatej vazhdimisht. Projekti Libra parashikohet që të lançohet në 2020-ën. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Facebook sjell një ndryshim jetik në aplikacionin Android