Blog

“Bombë në bord,” një rrjet wireless devijon fluturimin e Turkish Airlines

Publikuar , 30 Nëntor 2017
0
Kompania ajrore tha se të 100 pasagjerët u rikthyen në bordin e avioni pas kontrolleve për të vijuar fluturimet. “Bombë në bord,” një rrjet wireless devijon fluturimin e Turkish Airlines

Një fluturim i Turkish Arlines nga Nairobi në Stamboll u devijua pasi në bord u shfaq një rrjet wireless quajtur “bombë në bord” i cili alarmoi pasagjerët, lajmëroi kompania ditën e sotme.

Turkish Airlines tha se fluturimi bëri një ulje urgjente në aeroportin e Khartumit në Sudan por fluturimi më pas vijoi normalisht pas kontrolleve të sigurisë.

“Ekspertët thanë se rrjeti Wi-Fi u krijua në bord. Gjatë procedurave të sigurisë nuk ishte vënë re asnjë shkelje.

Individët mund të krijojnë rrjete personale wi-fi me telefonët mobile dhe ti emërtojnë sipas dëshirës.

Kompania ajrore tha se të 100 pasagjerët u rikthyen në bordin e avioni pas kontrolleve për të vijuar fluturimet.

Turkish Airlines nuk tha nëse ishte identifikuar pasagjeri që kishte krijuar rrjetin wireless në fjalë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Interneti celular më i shpejtë se ai Wi-Fi në 33 shtete

Lajmet e fundit>