Blog

Britania është kryeqyteti Evropian i teknologjisë

Publikuar , 29 Shtator 2017
0
Ndërsa nuk ka dyshime se ky është kryeqyteti i teknologjisë, rajone të tjera gjithashtu po tentojnë të sfidojnë Luginën e Silikonit. Britania është kryeqyteti Evropian i teknologjisë

Kur mendoni një kompani teknologjike me shumë gjasa keni në mendjen tuaj një zyrë qendrore diku në Kaliforni.

Ndërsa nuk ka dyshime se ky është kryeqyteti i teknologjisë, rajone të tjera gjithashtu po tentojnë të sfidojnë Luginën e Silikonit.

Sipas CB Insights aktualisht janë 108 unikornë me vlerë 1 miliard dollar në SHBA dhe përbëjnë gjysmën e kompanive në mbarë botën me këtë vlerë.

Siç e tregon edhe infografiku i mëposhtëm, Evropa gjithashtu po bën hapa përpara. Britania është lideri Evropian me një treg kompanish teknologjike prej 50 miliard dollarësh.

Pas saj vinë Suedia, Gjermani, Finlanda, Franca dhe Hollanda të cilët janë shtëpitë e disa prej markave të njohura si Skype, Spotify, King, Mojang, Triviago, Rovio, Criteo dhe takeaway.com /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Bosi i Huawei thotë se mund ti rezistojnë çdo sulmi nga Shtetet e Bashkuara