Biznes

Britania shpall ZTE kërcënim për sigurinë kombëtare

Publikuar , 17 Prill 2018
0
Në Britani, Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike shprehej se pajisjet e ZTE-së përbejnë kërcënim për sigurinë e vendit. Britania shpall ZTE kërcënim për sigurinë kombëtare

Autoritet kibernetike Britanike paralajmëruan kompanitë e telekomunikacionit të cilat kanë marrëveshje me prodhuesin Kinez ZTE duke folur për rreziqe të mëdha që i kanosen sigurisë kombëtare.

Departamenti Amerikan i Tregtisë ka ndaluar për 7 vite blerjen e produkteve dhe shërbimeve të ZTE.

Në Britani, Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike shprehej se pajisjet e ZTE-së përbejnë kërcënim për sigurinë e vendit.

Sipas NCSC një numër i konsiderueshëm kompanish Britanike përdorin në masë pajisjet nga Huawei, një tjetër prodhues Kinez.

Në Mars të 2017-ës ZTE u shpall fajtore për shitjen e teknologjinë Amerikane tek Irani dhe Koreja e Veriut.

Në Britani, British Telecommunications ka një partneritet kërkimor me ZTE-në. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Huawei ka gjetur një mënyrë sesi të shesë telefonë me aplikacionet e Google

Tags >

HuaweiZTE