Lajmet

Cambridge Analytica deklaron mbylljen dhe shpall falimentin

Publikuar , 07 Maj 2018
0
Kompania fajësoi mediat për dëmtimin e reputacionit të saj dhe ndikimin tek konsumatorët për të ndërprerë lidhjet me firmën. Cambridge Analytica deklaron mbylljen dhe shpall falimentin

Cambridge Analytica, firma e të dhënave që është në qendër të skandalit të privatësisë në Facebook, njoftoi sot se po ndërpret operacionet dhe paraqiti falimentimin në SHBA dhe U.K. Kompania me qendër në Londër, e cila vodhi të dhënat e 87 milionë përdoruesve të Facebook, mbrojti praktikat e tyre të diskutueshme të biznesit në një deklaratë për shtyp, duke cituar një raport të publikuar sot nga avokati ligjor Julian Malins.

Kompania fajësoi mediat për dëmtimin e reputacionit të saj dhe ndikimin tek konsumatorët për të ndërprerë lidhjet me firmën. Deklarimi i tyre për shtyp rreth mbylljes së firmës shpreh, pjesërisht:

“Megjithë besimin e palëkundur të Cambridge Analytica që punonjësit e saj kanë vepruar në mënyrë etike dhe ligjore, e cila tani është mbështetur plotësisht nga raporti i Z. Malins,mbulimi nga media ka larguar pothuajse të gjithë klientët dhe furnitorët e kompanisë.

Si rezultat, është përcaktuar se nuk është më e zbatueshme që biznesi të vazhdojë të veprojë, gjë që e la Cambridge Analytica pa asnjë alternativë realiste për ta vendosur kompaninë në administrim “.

Firma, e cila është duke u shqyrtuar publikisht për marrjen e të dhënave të përdoruesve pa lejen e tyre, tha se praktikat e saj të biznesit janë të zakonshme për reklamuesit e tjerë në internet dhe se Cambridge Analytica është “mashtruar për aktivitete që jo vetëm që  janë  ligjore, por gjithashtu janë pranuar gjerësisht si një komponent standard i reklamimit online në arenat politike dhe tregtare “.

Një zëdhënës i Facebook tha në një deklaratë për Recode: “Kjo nuk ndryshon angazhimin dhe vendosmërinë tonë për të kuptuar saktësisht se çfarë ka ndodhur dhe për t’u siguruar që kjo të mos ndodhë më. Ne po vazhdojmë me hetimin tonë në bashkëpunim me autoritetet përkatëse “. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ndryshimet e reja të Facebook në desktop janë ato çfarë përdoruesit kanë pritur prej kohësh