Harduer

Canon Digital IXUS 95 IS

Publikuar , 25 Qershor 2010
0
Canon Digital IXUS 95 IS

Digital IXUS 95 IS mund të plotësojë këto kërkesa. Ky aparat digjital është i dedikuar për ata që donë një aparat të bukur dhe bëjnë fotografi të shkëlqyeshme me pak mund.

Nuk ka dyshim që IXUS 95 IS është një apart i bukur për t’u parë. Konstruksioni që është kombinim i plastikës dhe metalit i cili ofrohet në disa ngjyra të ndryshme, hiri, të kuqe dhe të kaltër. Peshon vetëm 140g me dimensione 88.5 x 54.8 x 21.8mm, i përshtatshëm ta mbani në xhep pa ju penguar.

Në pjesën e sipërme të tij gjendet butoni për aktivizim, fotografim dhe butoni për zoom. Në pjesën e prapme është butoni për shikim të fotografive, butonat për ndryshimin e opsioneve si dhe ekrani 2.5 inç LCD. Lidhja me kompjuter bëhet përmes USB portit. Aparati furnizohet me energji përmes baterisë litium-jon dhe pranon kartela të memories të formateve SD, SDHC dhe MMC.

 

Një rezolucion prej 10 Megapiksel ju lejon të ktheni fotot në printime me madhësi ploteri, ose prisni imazhe me kreativitet pa humbur detaje të nevojshme për printime më të mëdha. Një lente zmadhimi 3,0x ju jep juve fleksibilitet total kuadri kur krijoni fotografi. Stabilizuesi optik i Imazhit nga Canon punon për të dhënë rezultate pa turbullime në të gjithë intervalin e zmadhimit.

Regjimi Smart Auto përdor Teknologjinë e zbulimit të pamjes për të identifikuar pamjen bazuar te ndriçimi, kontrasti, distanca dhe ngjyrimi total. Aparati fotografik pastaj zgjedh regjimin më të përshtatshëm të pamjes – nga një mundësi prej 18 – për të marrë automatikisht cilësimet e përkryera, për përdorim pa mundim drejto-dhe-pozo. i-Contrast analizon një skenë gjatë fotografimit ose rihapjes, pastaj rrit shkëlqimin në zonat e errëta pa shuar zonat me dritë. Kjo ndihmon në zbulimin e detajit të fshehur më parë në zonat me hije të një imazhi.

LEXO EDHE:  Raport: Pasardhësit e iPhone XS dhe XS Max do të quhen iPhone Pro

 

Specifikat teknike:

Dimensionet: 89 x 55 x 22 mm
Pesha: 120 g
Bateria: Li-ion
Rezolucioni: 10 megapixels
Zoom digjital: 4 x
Formati fotografive: JPEG
Gjatësia fokale: 6.2-18.6 mm
Format i videos digjitale: AVI
Zoom optik: 3 x
Ekrani: TFT, 64 mm

Këtë aparat mund ta blini tek të gjithë distributorët e autorizuar të Canon në Kosovë dhe Shqipëri.