Biznes

Çmimet e tabletave Asustek Windows 8 mund të jenë jashtë orbite

Publikuar , 21 Shtator 2012
0
Çmimet e tabletave Asustek Windows 8 mund të jenë jashtë orbite

Gjatë një konference investitorësh javën e kaluar, presidenti i Asustek Jerry Shen deklaroi se Microsoft lançoi tabletat e saj Surface me çmimin aq të përfolur prej 199$, dhe kjo do të rrezikonte në mënyrë shumë të madhe mbijetesën e shitësit Taivanes të PC rreth tabletave Windows 8.

Tani, një raportim i ri sugjeron se Asus mund të ketë zbuluar një mënyrë tepër të zgjuar për të parandaluar Microsoft për të vepruar në këtë mënyrë.

ZDNet pretendon se ka marrë në duart e saj në një dokument i cili tregon tabletën Asustek që është vendosur për pushime.

Por gjëja më interesante që përmban ky dokument është çmimi i tabletave.

Kompania Taivanese ka vendosur se nëse dikush kërcënon tabletat Windows 8, do të jetë vetë Asus.

Aty u publikuan nga ZDNet tre tablet: Tegra 3 – Vivo Tab RT, Intel Atom Z2760-Vivo Tab, dhe një tabletë me 2 ekrane Taichi.

Në qoftë se dokumenti është i vërtetë, versioni 10.1-inç Vivo Tab RT dhe ai 11.6-inç Vivo Tab do të fillojnë me çmimin 599$ dhe 799$ respektivisht. Sa për Taichi, ai mund të kushtojë 1,299$. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Lajmet e fundit>