Lajmet

Debatet rreth SegWit2X dërgojnë vlerën e bitcoin në 8,000 dollar

Nov 17 2017
0 Shpërndarje
Në një postim në blogun Medium.com, drejtori i komunikimit pranë Coinbase tha se projekti mund të mos implementohet nga mbështetja e pakët që gëzon. Debatet rreth SegWit2X dërgojnë vlerën e bitcoin në 8,000 dollar

Bitcoin u vlerësua ditën e sotme me 7,997 dollar sipas bursës Bitstamp, një rritje e cila ushqye nga bisedimet që po mbahen për një përditësim softueri i cili mund të ndajë monedhën në dy versione.

10 ditë më parë një pjesë e komunitetit të bitcoin u tërhoq nga projekti SegWit2X.

Liderët e tij, ku përfshihen figura të njohura si CEO i Xaxpo Wences Casares dhe themeluesi i fabrikës së prodhimit të monedhave virtual Bitmain, lajmëruan se kishin vendosur të anulonin projektin si rezultat i mungesës së konsensusit në komunitetit e bitcoin.

Në e-mail-in e tyre, avokatët e SegWit2X thanë se ende besojnë që bitcoin ka nevojë për një ridizajnim të bitcoin për të akomoduar blloqe më të mëdha transaksionesh.

Shpresat e SegWit2X mund të vijonte më tej u shtuan nga një njoftim i publikuar nga Coinbase, kompania më e madhe në botë e bitcoin me operacione në 32 shtete.

“Bitcoin SegWit2X pritet të implementohet në gjashtë orët e ardhshme,” shkruhej në një njoftim të Coinbase.

Bitcoin ra javën e kaluar në 5,555 dollar pas anulimit të projektit në fjalë. Por që nga dita e dielë u rritë me 40% pas lajme pozitive që erdhën.

Në një postim në blogun Medium.com, drejtori i komunikimit pranë Coinbase tha se projekti mund të mos implementohet nga mbështetja e pakët që gëzon.

Coinbase tha se do të hape një shërbim për ruajtjen e bitcoin quajtur Coinbase Custody, për fondet që duan të investojnë në monedha dixhitale. /PCWorld Albanian

Lajmet e fundit>