Lajmet

Disa modele kompjuterash HP kanë regjistruar çdo buton të shtypur nga përdoruesit

Publikuar , 12 Maj 2017
0
Disa modele kompjuterash HP kanë regjistruar çdo buton të shtypur nga përdoruesit

Pothuajse 30 modele kompjuterash HP me sistem operativ Windows kanë regjistruar çdo buton të shtypur përmes tastierës.

I gjithë ky informacion ruhej në një skedar lehtësisht të lexueshëm nga kushdo në kompjuter.

Ishte firma zviceriane e sigurisë Modzero e cila zbuloi të ashquajturin “keylogger,” fshehur në një program audio që HP e quante MicTray. Modzero raportoi problemin e sigurisë në blogun e tij mëngjesin e së Enjtes.

Gjithashtu mund të gjeni në këtë lidhje një listë të plotë të kompjuterave të prekur. Disa prej modeleve janë HP Elitebook 800, HP ProBook 600 dhe 400, EliteBook Folio G1 e shumë të tjerë.

Programi ekzistonte në kompjuterat HP që nga 2015-ta tha Modzero. Keylogger-o është krijuar ose nga HP ose nga Conexant, një prej partnerëve të kompanisë.

Edhe pse në pamje të parë situata duket alarmante e vërteta qëndron tek fakti se kompania është përpjekur të identifikojë butonët që aktivizojnë disa funksionalitete audio të laptopëve. Esencialisht është një metodë e gabuar për të ofruar një zgjidhje praktike për përdoruesit.

Çdo buton i shtypur ruhet në këtë skedar:

C:\Users\Public\MicTray.log

Natyrisht ai mund të përmbajë të dhëna personale dhe sensitive si fjalëkalime dhe emra përdoruesish. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  TikTok ka 45 ditë afat për të shitur biznesin në SHBA ose do të mbyllet

Tags >

HP