Blog

Disa statistika të Google Street View gjatë 12 viteve që do ju lënë me gojë hapur

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 16 Dhjetor 2019
0
Google Earth është platforma e kompanisë e cila ka krijuar imazhe satelitor të rezoluconit të lartë për 93 milionë metra katrorë sipërfaqe. Google thotë se ka krijuar hartat të cilat mbulojnë 98% të popullsisë së botës. Disa statistika të Google Street View gjatë 12 viteve që do ju lënë me gojë hapur

Prej 12 vitesh, makinat Google Street View kanë udhëtuar nëpër rrugët e globit me një kamër 360 gradëshe fiksuar mbi to dhe fotografuar çdo gjë që i dilte para.

Gjiganti i kërkimit ditën e Premte dha disa statistika të punës së bërë prej mëse 1 dekade duke zbuluar sasinë e madhe të fotografive dhe hartave akumuluar nga Google.

Kompania thotë se ka grumbulluar 16 milionë kilometra imazhe Street View. Për ta bënë në perspektivë i bie që ti sillemi globit 400 herë. Por kjo statistikë nuk e zbulon të gjithën.

Google Earth është platforma e kompanisë e cila ka krijuar imazhe satelitor të rezolucionit të lartë për 93 milionë metra katrorë sipërfaqe. Google thotë se ka krijuar hartat të cilat mbulojnë 98% të popullsisë së botës.

Google Street View është lançuar në 2007. Gjatë 2019-ës ka mbuluar me harta dhe Street View disa prej zonave më të vështira në Armeni, Bermuda, Liban, Mjanmar, Tonga, Zanzibar dhe Zimbabve. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Kushte të reja për privatësinë nga ofruesit e shërbimit të internetit