Lajmet

Dizajni i ri i aplikacionit mobil Skype vjen edhe në desktop

Publikuar , 17 Korrik 2018
Leximet e mesazheve do të shtohen në biseda, së bashku me aftësinë për të krijuar biseda private. Bisedat private do të mundësohen nga Protokolli i Sinjalit për të siguruar që thirrjet audio dhe bisedat janë të enkriptuara. Dizajni i ri i aplikacionit mobil Skype vjen edhe në desktop

Microsoft ridizenjon edhe njëherë aplikacionin Skype për Windows. Ndërsa gjigandi i softuerit lëshoi ​​një aplikacion universal për përdoruesit e Windows 10 më parë, aplikacioni klasik i Skype është duke u përditësuar sot me një dizajn të ri që është i ngjashëm me versionin celular të Skype.

Microsoft ka testuar dizajnin e ri gjatë vitit të kaluar dhe tani po planifikon t’i detyrojë të gjithë përdoruesit e Skype klasik të desktopit të përditësojnë versionin 8.0 deri më 1 shtator.

Aplikacioni i ri klasik I Skype përfshin shumë nga karakteristikat e versioneve të Windows 10 ose të celularëve. Microsoft ka futur bisedat në grupe për të bërë më të lehtë ndarjen e fotove ose ndarjen e ekranit gjatë telefonatave.

Gjithashtu përfshihen ri-përmendjet, reagimet e mesazhit, tiparet e panelit të njoftimit, dhe ka edhe një galeri për ta bërë më të lehtë gjetjen e lidhjeve, dokumenteve ose fotove të përbashkëta në një bisedë. Microsoft po planifikon gjithashtu të sjellë disa funksione shtesë në Skype më vonë këtë verë.

Leximet e mesazheve do të shtohen në biseda, së bashku me aftësinë për të krijuar biseda private. Bisedat private do të mundësohen nga Protokolli i Sinjalit për të siguruar që thirrjet audio dhe bisedat janë të enkriptuara.

Microsoft po shton edhe regjistrimin e telefonatave në Skype, kështu që përdoruesit nuk do të duhet të mbështeten më në aplikacionet e palëve të treta. Ndërsa aplikacioni i sotëm Skype  është i frymëzuar shumë nga dizajni i Skype për telefon celular, kompania ka dëgjuar shumë reagime për aplikacionet mobile dhe desktop gjatë vitit të kaluar.

Dizajni radikal i Microsoft Skype debutoi një vit më parë, dhe është e drejtë të thuhet se nuk u prit mirë. Microsoft ka qenë duke e modifikuar atë që nga ajo kohë dhe po fillon të shkojë në pikën ku Skype ndihet i njohur nëpër telefona, tableta dhe PC desktop. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Microsoft Teams ka 115 milionë përdorues

Tags >

Skype