Analiza

Doktori nga Harvard-i: Nuk ka ndonjë dëshmi për rreziqet shëndetësore nga Google Glass

Publikuar , 24 Maj 2014
Doktori nga Harvard-i: Nuk ka ndonjë dëshmi për rreziqet shëndetësore nga Google Glass

1807658141-786x305Duke iu përgjigjur një artikulli të fundit në Betabeat rreth dhimbjeve të kokës që disa përdorues janë duke përjetuar teksa janë duke i bartur syzet Google Glass, optometristi nga Harvard-i dhe këshilltari i Google, Eli Peli, qartësoi që ai ende duhet të gjejë ndonjë dëshmi për ndonjë rrezik në shëndet për Glass në hulumtimin e tij.

Dr. Peli shkroi që “shumë pak” përdorues të Glass kanë raportuar mungesë të rehatisë ose dhimbje koke gjatë fazës testuese. Ai i krahasoi parehatitë fillestare me atë të kalimit në një palë syze të reja dhe vërejti që tek shumica e përdoruesve ajo kalon brenda pak ditëve. Ende, përdoruesit e Glass-it këshillohen që të përdorin pajisjen për “mikro-interaksione” sipas qëllimit në vend se t’i përdorin për një kohë të gjatë. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Tesla arrin rekordin 500 mijë makinave të shitura në 2020