Lajmet

Dorkbot, virusi i Skype mëson gjuhë të reja

Publikuar , 22 Tetor 2012
0
Dorkbot, virusi i Skype mëson gjuhë të reja

Një ekip kërkimi i Avast ka hulumtuar rreth Dorkbot, një virus i cili po i vinte në shënjestër përdoruesit e Skype.

Dhe nga disa kërkime u zbulua se ky “Malware” po dërgonte mesazhe në Skype që thonë “new profile picture message”, dhe nëse e klikoni atë link, virusi do të postonte të njëjtin mesazh në Facebook, Twitter dhe gjithashtu në disa shërbime të tjera, por kjo nuk është e gjitha.

Ky virus gjithashtu merr dhe informacionet e juaja personale nga uebfaqe të ndryshme si GoDaddy, Paypal dhe Netflix.

Virusi gjen lokacionin e përdoruesve

Por gjëja më e çuditshme e këtij virusi ishte se, hakerët të cilët e kanë zhvilluar dërgojnë mesazhet në 31 gjuhë, dhe virusi i gjen gjuhët me anë të GetLocaleInfo, gjë që gjen lokacionin e kompjuterit të përdoruesit dhe shkruan në gjuhën që flitet në atë vend.

Për arsye sigurie preferohet që të merrni ndonjë add-on në brouserin tuaj i cili ju tregon për linqe të rrezikshme, si WOT për Firefox apo diçka të ngjashme. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Microsoft triumfon ndaj Amazon, fiton kontratë 10 miliardë dollarë nga Pentagoni

Tags >

viruset
Lajmet e fundit>