Harduer

Droni më i shpejtë në botë mund të incizojë video 4k në 85 milje për orë

Publikuar , 15 Gusht 2016
0
Droni më i shpejtë në botë mund të incizojë video 4k në 85 milje për orë

idrone-teal-george-matus-9833George Matus ishte 11 vjeç kur fluturoi dronin e tij të parë. Në moshën 16 vjeçare ai ishte duke konkurruar si një garues profesional  dronesh dhe duke shërbyer si pilot testues për avionët  e ri. Tani 18, ai kohët e fundit kreu shkollën e mesme dhe vendosi të mos shkonte në kolegj, duke ndjekur një ofertë miqësore nga milioneri teknologjisë Peter Thiel.

Ai përdori këto para për të filluar kompaninë e tij, Teal, e cila dot ka lëshuar produktin e saj të parë, një dron konsumuesish që një fillestarë mund ta fluturojë lehtë me një iPhone dhe të incizojë video 4K. Ndryshimi mes dronit të parë të Teal dhe konkurrencës është se ky dron mundet të përformojë si një makinë garash, duke arritur shpejtësitë prej  85 miljesh për orë ndërkohe që mund të sillet, zhytet nga lartësitë apo të përformojë rrotullime.

Kompania ka filluar të pranojë para porosi që sot, duke marrë $1,299 për njësi. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Boeing dhe Porsche bashkëpunojë për të ndërtuar makina fluturuese

Tags >

iDrone