Lajmet

Edhe Snapchat rikthen opsionin GIPHY

Publikuar , 05 Prill 2018
0
Ndërkohë, Instagram vetëm kufizoi rreptësisht API-n e saj pa paralajmërim, duke ndalur shumë aplikacione të zhvilluesve në atë që besohet të jetë pjesë e shtytjes së Facebook për të rritur privatësinë e të dhënave. Edhe Snapchat rikthen opsionin GIPHY

Pasi një GIF racist u shfaq në bibliotekën e GIPHY në fillim të këtij muaji, Snapchat hoqi integrimin e tij të GIPHY.

Tashmë Snapchat konfirmon se ka rivendosur integrimin e tij. GIPHY ka kërkuar falje, ka rregulluar gabimin që ka lejuar praninë e këtij  GIF-i  dhe ka rishikuar katër herë bibliotekën e tij të GIF-ve në një përpjekje për të garantuar që përmbajtja ofenduese nuk do të përfundojë në aplikacionet që e përfshijnë atë. Instagram kishte hequr gjithashtu GIPHY, por e rivendosi atë javën e kaluar ndërkohë që Snapchat deklaronte se ende nuk kishte një lajm për rikthimin e GIPHY.

Një zëdhënës i Snap tha se gjatë javëve të fundit, ekipi i Snap ka punuar me GIPHY për të rinovuar sistemet e saj të moderimit. Tani Snap është i bindur se aksesi i përditësuar do të mbrojë përdoruesit, kështu që i riktheu dhe njëherë. Nëpërmjet tyre njerëzit mund të zbukurojnë fotot dhe videot e tyre me ilustrime të animuara dhe videoklipe të mbivendosur.

Situata thekson rreziqet e punës me zhvilluesit e jashtëm që nuk janë tërësisht nën kontrollin e një platforme. Tubimi në shërbimet e jashtme lejon aplikacionet që shpejt të zgjerojnë ofertën e tyre për përdoruesit.

Por nëse zhvilluesit keqpërdorin të dhënat e njerëzve, shpërndajnë funksione të prishura, ose lejojnë përmbajtje të pakëndshme, mund të reflektojë keq në aplikacionin që i strehon.Facebook aktualisht po merret me këtë reagim ndaj Cambridge Analytica.

Ndërkohë, Instagram vetëm kufizoi rreptësisht API-n e saj pa paralajmërim, duke ndalur shumë aplikacione të zhvilluesve në atë që besohet të jetë pjesë e shtytjes së Facebook për të rritur privatësinë e të dhënave.

Duke favorizuar botuesit e lajmeve, Snapchat historikisht, kurrë nuk i përqafoi në mënyrë aktive zhvilluesit, duke ndaluar përdorimin e aplikacioneve të jashtme që kërkojnë kredencialet tuaja të Snapchat. Pas  këtij rikthimi, ne do të duhet të shohim nëse Snapchat do të bëhet më ngurrues për të punuar me partnerët. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Apple lançon App Store për Kosovën