Lajmet

Ekipi XIIIK nga Kosova, në finale të garës Global Startup Battle

Publikuar , 29 Nëntor 2012
0
Ekipi XIIIK nga Kosova, në finale të garës Global Startup Battle

Ekipi XIIIK i përbërë nga Leart Zogiani dhe Bardh Lohaj ka zënë vendin e dytë në raundin e parë të garës “Global Startup Battle” duke hyrë në raundin final ku janë kualifikuar 15 ekipet më shumë të votuara.

XIIIK i ka fituar 4755 vota online përmes votimit në Facebook. “Jashtëzakonisht jam i emocionuar dhe është e vështirë për të besuar se përmes votimeve edhe pse vijmë nga një vend shumë i vogël kemi mbërri vendin e dytë në nivel global”, -thotë Leart Zogiani 3D artist, pjesëtar i ekipit XIIIK.

Ekipi XIIIK është zgjedhur fitues i edicionit të tretë të Prishtina Startup Weekend të organizuar nga Innovation Centre Kosovo (ICK). XIIIK ka fituar me 3D lojën e tyre të quajtur “Janine”.

Ky sukses sipas Zogianit është më i madh kur dihet se Global Startup Battle është gara më e madhe e sipërmarrjeve në botë. Vendimi final mbi fituesin e Global Startup Battle do të bëhet publik me 29-30 nëntor nga një komision profesional.

Vendin e parë në raundin e parë e ka fituar ekipi londinez SmartWard duke mbledhur 5025 vota, vetëm 207 vota më shumë sesa XIIIK ekipi nga Kosova.

Secili qytet ku është mbajtur Startup Weekend, përfshirë edhe Prishtinën, në Global Satrup Battle përfaqësohet me fituesin vendor.

Në raundin e parë midis tyre konkurrojnë ekipet fituese nga 130 vende të botës, derisa në finale garojnë 15 ekipet me më së shumti vota.

Shpërblimet për fituesin e Global Startup Battle

1. Udhëtim VIP në Rio De Janeiro për Global Entrepreneurship Congress -sponzorizuar nga Global Entrepreneurship Week.

2. Udhëtim VIP në San Francisco për vizitë në Googleplex dhe për takime me themelues, mentor dhe investitorë – sponzorizuar nga Startup Weekend dhe Google.

LEXO EDHE:  Twitter fushatë kundër llogarive të lidhura me qeverinë Iraniane

3. Pako PR në vlerë prej 5,000 dollarë nga Geben Communication

4. Shërbime dizajni në vlerë 5,000 dollarë nga Btrax

5. Pako ligjore dhe inkorporimi në vlerë 5,000 dollarë nga Cooley LLP

6. Kredit në vlerë 20,000 dollarë për Google App Engine nga Google.

7. Një vit të plotë për tu krenuar se ke fituar garën më të madhe për startup në botë. (PCWorld Albanian)

Lajmet e fundit>