Blog

Eksperimenti hapësinor i NASA jep rezultate të pazakonta

Nga: PCWorld
Publikuar , 05 Tetor 2022
Përplasja e objektit hapësinore me asteroidin nuk ishin shkaktarët e vetëm të gjumës sepse radioaktiviteti i Diellit bëri që gjurma të dukej si një bisht komete. Eksperimenti hapësinor i NASA jep rezultate të pazakonta

NASA realizoi një testim të suksesshëm gjatë përplasjes me një asteroid dhe rezultati ishte një lëmsh i bukur.

Associated Press raportoi se astronomët duke përdorur një teleskop në Kili kanë kapur imazhe të përplasjes DART ndërsa asteroidi Dimophos lë një gjumë pluhuri dhe mbetjesh i gjatë prej 6000 miljesh.

Përplasja e objektit hapësinore me asteroidin nuk ishin shkaktarët e vetëm të gjumës sepse radioaktiviteti i Diellit bëri që gjurma të dukej si një bisht komete.

Sipas hulumtuesve besohet se gjurma do të bëhet më e madh deri në një pikë ku të mos dallohet më. NASA zgjodhi Dimorphos për përplasjen e cila nuk do të përbënte rrezik për Tokën.

Shkencëtarët do të përdorin të dhënat e grumbulluara me SOAR për të kuptuar më shumë rreth përplasjes dhe vetë asteroidit. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Incidentet kibernetike në vend, vitin e shkuar u raportuan 7 të tillë

Tags >

NASA