Lajmet

Eksperimenti i ri i Facebook Messenger ju tregon miqve automatikisht çfarë jeni duke bërë

Nga: PCWorld
Publikuar , 01 Prill 2020
Më pas duke vendosur një emoji në foton e profilit të përdoruesit në Messenger informon miqtë e tij se çfarë është duke bërë në atë moment. Eksperimenti i ri i Facebook Messenger ju tregon miqve automatikisht çfarë jeni duke bërë

Facebook Messenger së shpejti do të pajiset me një funksion të ri cili automatikisht ju tregon miqve të “afërt” se çfarë jeni duke bërë që nga karikimi i telefonit, tek drejtimi i makinës apo pritjes në aeroport.

Sipas një raporti të TechCrunch, opsioni kombinon informacionet e grumbulluara nga vendndodhja e përdoruesit, akselerometri dhe jetëgjatësia e baterisë për të treguar çfarë një përdorues po bën.

Më pas duke vendosur një emoji në foton e profilit të përdoruesit në Messenger informon miqtë e tij se çfarë është duke bërë në atë moment.

Funksioni nuk do të ekspozojë vendndodhjen e përdoruesit dhe koordinatat specifike, përkundrazi do të përdore emoji për të treguar se çfarë vendi është si një kinema apo kafe, çfarë aktiviteti po bën si ushtrime fizike apo vrapim si dhe gjendjen e baterisë si bateri e ulët apo duke u karikuar.

Nuk dihet se kur do të vijë si opsion në Messenger. Me opsione të ngjashme Facebook eksperimenton që prej 2018-ës. Opsioni i ri do të jetë një kopje e “Auto Status” në Instagram prezantuar tetorin e kaluar në aplikacionin Threads.

Duke ju treguar automatikisht miqve se telefoni juaj ka një bateri që po i mbaron është mënyra për e mirë për tu shpjeguar se pse nuk jeni duke ju përgjigjur mesazheve. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Shërbimi cloud gaming i Facebook vjen në iOS