Ja se si

Ekspertët thonë se të gjithë kanë karikuar telefonin e tyre në mënyrë të gabuar – ja se si ta karikoni siç duhet

Publikuar , 07 Qershor 2018
0
Kur telefoni është duke u përdorur, ngarkesa shtyhet nga katoda pozitive përmes elektrolitit dhe tërhiqet në anodë para se të rrjedhë në komponentët e ndryshëm të telefonit. Sapo të lidhet dhe të fillojë ngarkimi, ky proces është i kundërt. Ekspertët thonë se të gjithë kanë karikuar telefonin e tyre në mënyrë të gabuar – ja se si ta karikoni siç duhet

Siç e dimë të gjithë, mënyra se si ju e ngarkoni smartfonin tuaj ka një ndikim të madh në kohëzgjatjen e baterisë. Me telefonat e tillë një pjesë kyçe e zakoneve të përditshme të të gjithëve, rënia e baterisë mund të jetë acaruese dhe tejet bezdisëse. Tani ekspertët kanë detajuar mënyrën se si zakonet tuaja të ngarkimit kanë një ndikim të madh. Shumica e njerëzve e lidhin telefonin e tyre në fund të ditës para se të shkojnë në shtrat dhe e lënë atë për t’u ngarkuar gjatë natës.

Por, rezulton se ky zakon është duke bërë më shumë dëm sesa mirë, raporton Mirror.  Shumica e telefonave inteligjentë, tabletave dhe pajisjeve elektronike përdorin bateri litium-jon që përmbajnë një anode, një katodë dhe një elektrolit kimik.

Kur telefoni është duke u përdorur, ngarkesa shtyhet nga katoda pozitive përmes elektrolitit dhe tërhiqet në anodë para se të rrjedhë në komponentët e ndryshëm të telefonit. Sapo të lidhet dhe të fillojë ngarkimi, ky proces është i kundërt.

Cadax, një kompani që ofron pajisje që testojnë smartfonë dhe bateri të tjera, drejton një faqe interneti edukative, falas të quajtur Battery University. Sipas BusinessInsider, ajo ofron një mori këshillash për zgjatjen e jetës së telefonit tuaj:

Ngarkoni telefonin tuaj pak dhe shpesh.

Ngarkimi i shpeshtë dhe në doza të vogla mund të jetë në fakt alternativa më e mirë për shëndetin e baterisë tuaj, në vend të ngarkimit të tij të plotë gjatë natës. Battery University tha se më pak se 10% ose 20% është mirë, dhe shtoi se ngarkimi i pjesshëm nuk shkakton asnjë dëm.

Mos lejoni që bateria e telefonit tuaj të mbarojë plotësisht para se të futet në prizë.

LEXO EDHE:  Mos e instaloni Chrome 79 në telefonët Android ose keni për të përfunduar në telashe

Gjithkujt i është thënë në një moment se duke lënë baterinë e telefonit të mbarojë plotësisht është ‘mirë për baterinë’ – në fakt, ky nuk është rasti. Ekspertët thonë se një ‘shkarkim i thellë’ – ku një telefon është lënë me një bateri pothuajse ose plotësisht të rënë.- është në të vërtetë në dëm të baterisë.

Mbani baterinë e telefonit tuaj ndërmjet nivelit 65% dhe 75%.

Rezulton se ekziston një nivel optimal për të mbajtur fuqinë e telefonit tuaj, pothuajse si një shpejtësi optimale për të udhëtuar në një makinë për përdorim më të pakët të karburantit.  Ekipi i Battery University thotë se niveli I duhur është midis 65% dhe 75%.

Asnjëherë mos e ngarkoni plotësisht baterinë tuaj.

Nëse ju kujtohet dita kur tek dyqani i telefonit ju thanë të ngarkoni telefonin tuaj Nokia 3310 për 24 orë përpara se të përdorni atë, kjo mund të duket pak e kaluar. Bateria moderne litium-jon nuk kanë nevojë të mbushet plotësisht. Në fakt, duke e ngarkuar telefonin ose tabletin tuaj në 100%, vendos një nivel të tensionit të lartë në bateri, gjë që mund të jetë e keqe për të.

Ju nuk keni nevojë të hiqni ngarkuesin kur bateria është e plotë.

Nëse e injoroni këshillën e mësipërme, lajmi i mirë është se nuk bën dallim se për sa kohë ju e lini ngarkuesin në të kur telefoni juaj arrin 100%. Battery University thekson se ngarkuesit fiken automatikisht kur një telefon arrin 100% – kështu që nuk po bëni ndonjë dëm duke e lënë atë të vendosur. /PCWorld Albanian