Biznes

Elon Musk nuk është më shefi ekzekutiv i Tesla

Nga: PCWorld
Publikuar , 15 Mars 2021
Vitin e kaluar Musk në Twitter kishte thënë se vlera e aksioneve të Tesla ishte tejet e lartë. Elon Musk nuk është më shefi ekzekutiv i Tesla

Elon Musk ka larguar titullin e shefi ekzekutiv të Tesla dhe kurorëzoi vetveten si “Technoking of Tesla” ose i përkthyer në “Tekno-Mbreti i Tesla.”

Musk do të ruajë pozicionin e shefit pranë kompanisë ndërsa CFO Zach Kirkhon gjithashtu ka një titull të ri “Mjeshtri i Monedhës” duke ju referuar mbase blerjes prej 1.5 miliardë dollarë në Bitcoin këtë vit.

As Musk as Kirkhorn nuk kanë dhënë shpjegime për titujt e ri. Lajmi vjen pak ditë pasi një investitor i Tesla paditi Musk dhe kompaninë në lidhje me një seri cirësimash të paligjshme publikuar në Twitter.

Avokatët e Chase Gharrity akuzuan Musk për deklarata të rreme në lidhje me financat e Tesla përballë 10 milionë ndjekësve të tij. Vitin e kaluar Musk në Twitter kishte thënë se vlera e aksioneve të Tesla ishte tejet e lartë.

Komentet e tij bënë që vlera e kompanisë të binte me 13 miliardë dollarë atëkohë. Së fundi Musk humbi titullin e tij si njeriu më i pasur në botë pas rënies së aksioneve të kompanisë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Internet satelitor i Starlink më shumë se 100 mijë përdorues