Lajmet

Emoji-t më të përdorur në vitin 2021

Nga: PCWorld
Publikuar , 03 Dhjetor 2021
100 më të mirat përbëjnë rreth 82 për qind të totalit të aksioneve të emoji-ve, edhe pse ka më shumë se 3600 për të zgjedhur, për të mos përmendur mashup-et në Gboard. Emoji-t më të përdorur në vitin 2021 Photo Source: Jörg Carstensen/Picture alliance via Getty Images

Dy vitet e fundit nuk kanë qenë ekzaktësisht të shkëlqyera për shumicën e njerëzve, por nëse emoji-t më të përdorur të planetit mund të gjykohen, të paktën ne jemi ende në gjendje shpirtërore mjaft të mirë. Sipas Konsorciumi Unicode, 10 emoji-të më të përdorur janë kryesisht të pandryshuar nga viti 2019 (nuk u publikua një listë vitin e kaluar).

Emoji Lotët e Gëzimit  mbretëroi sërish suprem. Ai përbënte pesë për qind të të gjithë përdorimit të emoji-ve, edhe pse shumë e shohin atë thellësisht të pakëndshëm. Ishte gjithashtu emoji më i mirë në 2019 dhe më i postuari në Twitter vitin e kaluar.

Konsorciumi Unicode tha se e vetmja emoji që i afrohet popullaritetit të “Tears of Joy” është Zemra e Kuqe. Pjesa tjetër e top 10 emoji-ve më të përdorura të këtij viti, të cilat kryesisht kanë energji pozitive, janë:

  • Rrotullohet në dysheme duke qeshur
  • Regjistrimi me gishtin lart
  • Fytyrë që qan me zë të lartë
  • Duart e palosura (emoji i lutjes)
  • Fytyra që fryn një puthje
  • Fytyrë e buzëqeshur me tre zemra
  • Fytyre e qeshur me sy ne forme zemre
  • Fytyrë e qeshur me sy të qeshur

Duket se shumica prej nesh nuk janë super kreativë në përdorimin e emoji-ve. 100 më të mirat përbëjnë rreth 82 për qind të totalit të aksioneve të emoji-ve, edhe pse ka më shumë se 3600 për të zgjedhur, për të mos përmendur mashup-et në Gboard.

Fytyrat e buzëqeshura dhe emoji-t e bazuara në dorë janë përgjithësisht shumë të njohura, siç janë kategoritë e luleve të bimëve dhe emocioneve (d.m.th. zemrat). Kategoria më pak e njohur e emoji-ve janë flamujt. Flamujt e shteteve dhe Lojërat Olimpike Verore përdoren më së paku, edhe pse në atë kategori ka më shumë emoji se çdo tjetër.

LEXO EDHE:  Shfletuesi Edge fillon të joshë përdoruesi e Chrome

Duke qenë se pandemia ka zgjatur për gati dy vjet, nuk është shumë e habitshme që ka pasur një rritje të përdorimit të emoji-ve të lidhura me shëndetin. Megjithatë, vetëm Fytyra e Diersitur (Hot Face) dhe Fytyra e Turbullt (Fytyra Woozy) hynë në top 100 këtë vit  dhe (Mikrobi) hyri në top 500.

Tags >

emoji