Lajmet

Facebook bllokon hashtaget e drogës në Instagram

Publikuar , 10 Prill 2018
0
Një zëdhënës i Instagram tha në një deklaratë se blerja ose shitja e barnave me recetë nuk është e lejuar në Instagram. Instagram tani është vazhdimisht dhe në mënyrë strikte duke kontrolluar sjelljen e hashtag-eve. Facebook bllokon hashtaget e drogës në Instagram

Zbulohet se Facebook ka filluar të bllokojë disa hashtag-e të lidhura me drogën në faqen e medias sociale. Kompania ka hedhur poshtë hashtag-e në Instagram që lidhen me drogëra të tilla si #fentanyl, #oxycontin, #opioids dhe më shumë.

Të dielën në  një kërkim për #oxycontin doli me asnjë rezultat, ndërsa një kërkim për #fentanyl ose #Xanax vazhdoi të shfaqë një numër krahasimisht të vogël  imazhesh, por gjithashtu ishte edhe mesazhi që postimet e kohëve të fundit aktualisht ishin të fshehura për shkak se komuniteti ka raportuar disa përmbajtje që nuk mund të përmbushin udhëzimet e komunitetit të Instagram.

 Jo më hashtag-e  të drogës në Instagram!

Ky hap është marrë pas disa ditësh kur komisioneri i FDA Scott Gottlieb kritikoi kompanitë e mediave sociale për  mos marrjen e masave për të parandaluar që vendet e tyre të përdoreshin për të shitur drogëra. Gottlieb tha: Të mërkurën agjensia do të ftojë CEO të kompanive të mëdha të internetit në një samit për të diskutuar rolin e industrisë së teknologjisë në krizën opioid.

Agjensia gjeti oferta për të blerë opioide në një numër faqesh të mediave sociale, duke përfshirë Instagram, Facebook, Twitter dhe Reddit. “Unë e di se firmat e internetit hezitojnë të kalojnë një prag, ku mund të gjejnë veten duke marrë një rol më të gjerë policor. Por këto janë kërcënime të fshehta duke u përhapur në këto platforma web “.

Një zëdhënës i Instagram tha në një deklaratë se blerja ose shitja e barnave me recetë nuk është e lejuar në Instagram. Instagram tani është vazhdimisht dhe në mënyrë strikte duke kontrolluar sjelljen e hashtag-eve.

LEXO EDHE:  Një çip i ri në telefonët e Apple hap mundësi të reja për përdoruesit e iPhone

CEO Mark Zuckerberg gjithashtu u tha gazetarëve se ka 15,000 njerëz që aktualisht punojnë në shqyrtimin e përmbajtjes dhe sigurisë dhe pritet të rritet deri në 20,000 deri në fund të vitit. Kjo nuk është hera e parë që Instagram ka ndalur një lloj të tillë të përmbajtjes. Në nëntor 2013, Instagram ka goditur edhe hashtag-e  të ngjashme që njerëzit përdorën për të shitur drogë. /PCWorld Albanian