Blog

Facebook fshin postimin e stafit të Kryeministrit Hungarez Viktor Orban

Publikuar , 08 Mars 2018
0
Një imazh i publikuar nga Lazar online konfirmonte se postimi ishte hequr për shkeljen e rregullores komunitare të Facebook. Facebook fshin postimin e stafit të Kryeministrit Hungarez Viktor Orban

Facebook ka hequr një video të postua nga stafi i Kryeminstrit Hungarez Viktor Orban ku thuhej se emigrantët ishin shkaku i rritjes së kriminalitetit në kryeqytetin kufitar të Austrisë.

Janos Lazar, këshilltar kryesor i Orban i cili vetë u quajt racist nga shefi i të drejtave të njeriut pranë Kombeve të Bashkuara, akuzoi Facebook për censurimin e mendimit të lirë pasi rrjeti social fshiu postimin e tij.

Një imazh i publikuar nga Lazar online konfirmonte se postimi ishte hequr për shkeljen e rregullores komunitare të Facebook.

Videoja e publikuar nga Lazar ishin pamje të kapura nga një kamër në distriktin e Vjenës, në një prej lagjeve të mbipopulluara nga emigrantët dhe të huajt.

Social-Demokratët të cilët bashkë-udhëheqin Vjenën në një koalicion me Partinë e Blertë, refuzuan komentet duke i quajtur ato raciste. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Dënohen tre persona që drejtuan rrjetin kriminal kibernetike 100 milionë dollarësh

Tags >

Facebook