Lajmet

Facebook humbi 500 mijë $ nga ndërprerja e djeshme

Publikuar , 20 Qershor 2014
0
Facebook humbi 500 mijë $ nga ndërprerja e djeshme

Facebook-AP-624x351Gjatë të enjtes, Facebook pati një ndërprerje dhe paraqiste një mesazh në të cilin thuhej “Na vjen keq, diçka ndodhi gabimisht. Ne jemi duke punuar në rregullimin e kësaj sa më shpejt që mundemi. Shkoni prapa.” Sidoqoftë, ky problem u rregullua shpejt nga kompania. Derisa Facebook kërkonte falje për ndërprerjen pa deklaruar ndonjë arsye konkrete për të, shumë nga ne mund të mendojë se sa humbje ka pësuar nga mos-paraqitja e reklamave gjatë asaj ndërprerjeje. Sipas një raporti nga Forbes, humbjet e rrjetit social për ndërprerjen prej gjysmë ore do të mund të ktheheshin në 500 mijë dollarë.

Kjo llogaritje është bazuar në përfitimet e arritura nga Facebook gjatë tremujorit të parë të këtij viti, që ishin 2.5 miliardë dollarë dhe përafërsisht 1.6 dollarë gjatë një ore. Kjo nënkupton që për gjysmë ore, fitimet të kapin vlerën prej gjysmë milioni dollarë, shton raporti. Facebook tashmë ka shpenzuar mbi 20 miliardë dollarë në blerje duke përfshirë 19 miliardë dollarë në blerjen e WhatsApp-it, që mund të tregohet që gjysmë milionë dollarë janë pak.

New York Times tregon që kjo ka qenë ndërprerja më e gjatë që kompania ka pasur që nga viti 2010. Ndërprerja ka zgjatur për rreth 2.5 orë dhe kompania kishte zbuluar që kjo ishte për shkak të një keqtrajtimi të një rasti. Ndërprerja e Facebook-ut çoi njerëzit të futeshin në Twitter. Së bashku me porositë thumbuese dhe qesharake rreth ndërprerjes së Facebook-ut, ishte akoma më qesharake me rikthimin e Facebook-ut në gjendjen normale. Disa madje shfaqën aftësitë e tyre në marketing duke shfaqur shërbimet e tyre teksa Facebook ishte ndërprerë. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Instagram etiketon mediat nën kontrollin shtetëror