Blog

Facebook ka realizuar një video për të treguar se sa gabime ka bërë

Publikuar , 26 Prill 2018
0
Facebook po përpiqet të jetë, ose të paktën duket të jetë, më i hapur në lidhje me atë që po ndodh në rrjetin e saj gjatë këtij viti dhe sidomos muajin e kaluar. Facebook ka realizuar një video për të treguar se sa gabime ka bërë Photo Source: Bloomberg

Facebook po goditet gjithnjë e më shumë për problemet e shumta që ka, dhe sot kompania ka publikuar një reklamë duke pranuar çështjet dhe duke premtuar se do të kthehet në “çfarë e bëri Facebook-un më të jetë në vend të parë”. Reklama do të shfaqet në TV dhe në kinema deri në korrik, duke filluar këtë pasdite, me disa që shfaqen edhe gjatë të lojërave NBA.

Videoja fillon me një vështrim prapa në ndërfaqen më të vjetër të Facebook dhe përpiqet të humanizojë atë që bëjmë në rrjet duke i lidhur postimet me njerëzit, të shoqëruar me muzikën e pianos në sfond.

Kur bëhet fjalë për adresimin e problemeve të Facebook, kompania nuk është aq e hapur. Ajo thotë se “diçka ndodhi” – sikur të ishte një fenomen i pashpjegueshëm, dhe jo rezultat i algoritmeve të veta – dhe se kompania “duhej të ballafaqohej me spam, klikime, lajme të rreme dhe keqpërdorim të të dhënave”.

Facebook thotë se do të bëjë më shumë për të mbajtur të dhënat e sigurta. “Kjo do të ndryshojë. Që tani e tutje, Facebook do të bëjë më shumë për t’ju mbajtur të sigurt dhe për të mbrojtur privatësinë tuaj.

Facebook po përpiqet të jetë, ose të paktën duket të jetë, më i hapur në lidhje me atë që po ndodh në rrjetin e saj gjatë këtij viti dhe sidomos muajin e kaluar.

Më shumë se çdo gjë, kjo reklamë tregon se sa Facebook ka filluar të pranojë se nuk ka thjesht çështje që shfaqen këtu e atje, ajo ka një problem të vërtetë imazhi – që përdoruesit e vet nuk i besojnë dhe mendojnë se është larguar nga qëllimi origjinal i shërbimit. Kjo reklamë nuk ndryshon asgjë, por së paku janë thënë disa nga gjërat e duhura.

LEXO EDHE:  Kriptomonedha e Facebook mund të debutojë më shpejt sesa keni menduar

Kjo nuk është e vetmja reklamë e Facebook. Po shfaqen reklama në qytete duke thënë gjëra të tilla si “lajmi i rremë nuk është shoku juaj” dhe “spam nuk është shoku juaj”. Këto reklama filluan të shfaqen muajin e kaluar por tani janë duke u zgjeruar në më shumë vende. /PCWorld Albanian

Tags >

Facebook
Lajmet e fundit>