Blog

Facebook kalon nga interneti përmes dronëve në internet satelitor

Publikuar , 23 Korrik 2018
0
Një strategji të ngjashme ka ndjekur edhe Google me mbylljen e Projektit Loon. Facebook kalon nga interneti përmes dronëve në internet satelitor

Facebook do të vijojë me iniciativat të cilat ofrojnë internet të shpejtësisë së lartë pavarësisht mënyrës sesi do tja arrijë këtij qëllimi.

Sipas Wired, rrjeti social ka nisur punën për ofrimin e internetit satelitor i cili do të shtrihej në zona të izoluara të botës.

Lajmi vjen pak javë pasi Facebook lajmëroi mbylljen e projektit Aquila të ofrimit të internetit përmes dronëve.

Kompania tha se nuk do të zhvillojë më dronë fluturues autonomë të cilët furnizoheshin me energji diellore dhe flururonin për periudha të gjata në vend të ndryshme të botës.

Një strategji të ngjashme ka ndjekur edhe Google me mbylljen e Projektit Loon.

Në Shtator të 2017-ës një raport i internetit thoshte se gjysma e botës nuk është online. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Privatësia, lufta e re mes shfletuesve

Tags >

Facebook
Lajmet e fundit>