Biznes

Facebook me më shumë të hyra sesa që u parashikua

Publikuar , 19 Qershor 2010
0
Facebook me më shumë të hyra sesa që u parashikua

Agjencioni i lajmeve Reuters ka bërë të ditur raportin duke u bazuar në burime të paemëruara. Një prej këtyre burimeve të paemëruara ka deklaruar për Reuters se Facebook gjithashtu ka pasur profit neto prej qindra miliona dollarësh gjatë vitit që shkoi.

Blogu industrial brenda Facebook pati parashikuar se Facebook të arrijë të hyra në rreth 700 milion dollarë gjatë vitit që shkoi, dhe vetë anëtari i bordit të Facebook, Mac Andreessen tha vitin e kaluar se Facebook do të tejkalojë të hyrat prej 500 milion dollarë në vitin 2009.

Blogu brenda Facebook gjithashtu parashikon se Facebook mund të kap më shumë se 1 miliard të hyra në vitin 2010. Shumica e rritjes së të hyrave të kompanisë thuhet se është rezultat i dollarëve reklamues dhe në mënyrë që kjo rritje të vazhdojë, Facebook do të duhet të sigurojë punën se është lider në lojën e reklamave , që është një fushë që po evulon më shpejtë se kurrë më parë.

LEXO EDHE:  Bitcoin humbet terren nën presionin Amerikan