Lajmet

Facebook mohon aksesimin pa leje të thirrjeve dhe mesazheve të përdoruesve

Publikuar , 27 Mars 2018
0
Cambridge Analytica është akuzuar për shfrytëzimin e të dhënave personale të 50 milionë përdoruesve të Facebook dhe përdorimin e informacionit për të manipuluar votuesit e SHBA në fushatën presidenciale. Facebook mohon aksesimin pa leje të thirrjeve dhe mesazheve të përdoruesve

Facebook të dielën mohoi se ka hyrë në thirrjet e përdoruesve të Android dhe historinë e sms-ve pa lejen e tyre. Ndërkohë që disa të dhëna të përdoruesve janë regjistruar, kompania e mediave sociale tha se funksioni “ka qenë gjithmonë i vetëm.”

Kur funksioni është i aktivizuar, ai lejon që Facebook të shohë kur një telefonatë ose sms është dërguar ose marrë, tha kompania. “Ju mund të keni parë disa raporte të kohëve të fundit se Facebook-u po regjistron thirrjen e njerëzve dhe SMS-në (tekstin) pa lejen e tyre.

 “Njerëzit duhet të pranojnë shprehimisht të përdorin këtë veçori.”

Ars Technica njoftoi të shtunën se disa përdorues të Facebook kishin zbuluar metadata të thirrjeve telefonike me vite të tëra në skedarin e tyre të të dhënave të shkarkueshme të Facebook. Facebook kërkon qasje në të dhënat e kontaktit të telefonit për të përmirësuar algoritmin e tij të rekomandimit të miqve, raportoi faqja.

“Regjistrimi i historisë së thirrjeve dhe tekstit është pjesë e një opsioni të zgjedhjes për njerëzit që përdorin Messenger. Ndërsa marrim leje të caktuara nga Android, ngarkimi i këtij informacioni ka qenë gjithmonë i vetëm,” tha Facebook.

Facebook tha se funksioni nuk grumbullon përmbajtjen e thirrjeve ose teksteve dhe se informacioni i mbledhur nuk i shitet palëve të treta.

Gjigandi i medias sociale ka qenë i përfshirë në një skandal javën e kaluar pas raportimeve të një firme analitike të të dhënave që kanë punuar për fushatën e Donald Trump që keqpërdorin informatat personale të përdoruesve të Facebook gjatë zgjedhjeve të vitit 2016 në SHBA.

Cambridge Analytica është akuzuar për shfrytëzimin e të dhënave personale të 50 milionë përdoruesve të Facebook dhe përdorimin e informacionit për të manipuluar votuesit e SHBA në fushatën presidenciale

LEXO EDHE:  11 themeluesit e famshëm të teknologjisë në moshën kur lançuan kompanitë e tyre të para

Cambridge Analytica ka mohuar përdorimin e informacionit për fushatën Trump. Të dielën, CEO i Facebook, Mark Zuckerberg nxori reklama të plota në gazeta, duke përfshirë The Nju York Times dhe The Wall Street Journal për të kërkuar falje.

“Kjo ishte një shkelje e besimit dhe më vjen keq që nuk kemi bërë më shumë në atë kohë.

Tani po bëjmë hapa për të siguruar që kjo të mos ndodhë më”, shkroi Zuckerberg.

Reklama u shfaq në të njëjtën ditë kur Reuters botoi rezultatet e një sondazhi që gjeti të anketuar më pak se gjysmën e amerikanëve – 41% besojnë se Facebook do t’u bindet ligjeve të privatësisë amerikane. Kjo krahasuar me 66% që tha se besojnë Amazon, 62% që besojnë Google, 60% për Microsoft dhe 47% për Yahoo. /PCWorld Albanian

Tags >

Facebook
Lajmet e fundit>