Lajmet

Facebook ndalon AggregateIQ ,një tjetër firmë analitike të të dhënave politike

Publikuar , 09 Prill 2018
0
Facebook ndalon AggregateIQ ,një tjetër firmë analitike të të dhënave politike

Më herët gjatë kësaj javë, shefi i Facebook Sheryl Sandberg tha se kompania e tij j ishte në kërkim për firmën tjetër të analizës së të dhënave që po shkelte politikat e saj.

Momentalisht mendohet se mund të jetë gjetur. Tre javë pasi Facebook ndaloi Cambridge Analytica, një firmë për analizën e të dhënave politike me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, rrjeti social tha se në mënyrë të parregullt morën deri në 87 milionë profile të përdoruesve të rrjedhura nga shërbimi i saj, Facebook ka bërë një lëvizje të dytë të profilit të lartë.

Këtë herë, objektivi ishte AggregateIQ, një kompani reklamash dhe analizash kanadeze për të cilën informatori Christopher Wylie nga Cambridge Analytica tha se ishte i lidhur me të njëjtën kompani mëmë, të quajtur SCL.

“Në dritën e raporteve të fundit se AggregateIQ mund të jetë e lidhur me SCL dhe mund, si rezultat, të ketë marrë në mënyrë të parregullt të dhënat e përdoruesve të Facebook, ne i kemi shtuar ato në listën e subjekteve që kemi pezulluar nga platforma jonë gjatë hetimit”, tha Facebook nje deklaratë.

Lajmi u raportua fillimisht nga National Observer, një faqe hetimore lajmesh kanadeze. Përfaqësuesit për AgregatIQ nuk iu përgjigjën kërkesës për komente.

Ky veprim shënon më të fundit në një seri përpjekjesh nga gjiganti i rrjeteve sociale mes zbulimeve se kishte humbur kontrollin e informacionit të profilit të miliona përdoruesve, të cilat më pas përdoreshin për të ndikuar potencialisht në zgjedhjet në mbarë botën.

Zgjerimi i skandalit i ka nxitur përkrahësit e privatësisë dhe përdoruesit të bëjnë thirrje që ligjvënësit dhe rregullatorët të bëjnë që Facebook të mbajë përgjegjësi për atë që ka ndodhur.

LEXO EDHE:  Pandemia dhe Privatësia: Gjurmimi i koronavirusit nxit shpresë dhe frikë

Mark Zuckerberg, bashkë-themelues i Facebook dhe CEO, tha se ai tani e kupton se ishte tepër optimist dhe nuk parashikonte se këto kompani do të rezultonin të dëmshme për Facebook. /PCWorld Albanian

Tags >

Facebook