Blog

Facebook ndalon nga funksioni dy robotë pasi shpikën mënyrën e tyre të komunikimit

Publikuar , 01 Gusht 2017
0
Facebook tha se kur robotët komunikuan me njerëzit, këta të fundit nuk e kishin kuptuar se po flisnin me inteligjencën artificiale. Facebook ndalon nga funksioni dy robotë pasi shpikën mënyrën e tyre të komunikimit Photo Source: Reuters

FAcebook ndaloi nga funksioni një çift robotësh inteligjentë pasi kishin shpikur mënyrën e tyre të komunikuarit.

Hulumtuesit pranë Facebook Artificial Intelligence Research ndërtuan një robot komunikimi këtë vit i cili duhej të mësonte sesi të negocionte duke imituar njeriun në tregti dhe shkëmbim mallrash.

Por kur rrjeti social (http://bit.ly/2hkacWe) bashkoi dy robotët, Alice dhe Bob, për të këmbyer me njëri tjetrin, ata filluan të mësonin formën e tyre të frikshme të komunikimit.

Biseda mes robotëve çoi në një divergjencë të çuditshme nga gjuha njerëzore ndërsa agjentët zhvilluan gjuhën e tyre thanë hulumtuesit.

Biseda e Robotëve

Bob: i can i i everything else . . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to me

Bob: you i everything else . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me

Bob: i i can i i i everything else . . . . . . . . . . . .

Alice: balls have a ball to me to me to me to me to me to

Bob: i . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Dy robotët supozohej se do të mësonin për të shitur topa, kapele dhe libra. Duke qenë se rrjeti social nuk kishte caktuar asnjë çmim për kryerjen e blerjeve në anglisht, robotët menjëherë zhvilluan termat e tyre të marrëveshjeve.

Facebook tha se kur robotët komunikuan me njerëzit, këta të fundit nuk e kishin kuptuar se po flisnin me inteligjencën artificiale.

Kjo ngjarje shënon një hap të rëndësishëm për Facebook në inteligjencën artificiale. Hulumtuesit thanë se ishte e pamundur dekodimi i gjuhës së robotëve. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Facebook nuk do të bllokojë reklamat politike

Lajmet e fundit>