Harduer

Facebook po bashkëpunon me Qualcomm për internet të shpejtësisë të lartë

Publikuar , 23 Maj 2018
0
Qualcomm po krijon  gjithashtu një çipset të vogël qelizash 5G për prodhuesit dhe transportuesit e telefonit, të cilat kompania gjithashtu i njoftoi sot. Qualcomm po punon tashmë me partnerë "të hershëm". Facebook po bashkëpunon me Qualcomm për internet të shpejtësisë të lartë

Facebook tani ka përfshirë Qualcomm për të siguruar teknologjinë për projektin e saj Wi-Fi gigabit që ka për qëllim të bëjë dërgimin e të dhënave përmes routerëve më efikas dhe rritjen e shpejtësisë së internetit.

Quhet Projekti Terragraph dhe ka qenë në punime pasi  Facebook e njoftoi për herë të parë atë në konferencën vjetore të zhvilluesve të kompanisë në 2016, duke e përshkruar projektin si një “sistem wireless me shumë nyje të përqendruar në sjelljen e lidhjes me shpejtësi të lartë në zonat e dendura urbane”.

Çipet e reja të Qualcomm do të integrohen me teknologjinë Terragraph, kështu që prodhuesit mund të përmirësojnë routerët në mënyrë që të dërgojnë të dhëna në frekuencën 60GHz, gjë që do të rrisë lidhjet me brez të gjerë me shpejtësi më të larta.

Një zëdhënës i Qualcomm e përshkroi atë si një zgjidhje për zonat rurale dhe zonat urbane që thjesht kanë Wi-Fi në disa rajone të caktuara. Testet në terren janë vendosur të fillojnë në mes të vitit të ardhshëm, por nuk ka asnjë fjalë kur Projekti Terragraph në të vërtetë do të vazhdojë të vihet në zbatim.

Qualcomm po krijon gjithashtu një çipset të vogël qelizash 5G për prodhuesit dhe transportuesit e telefonit, të cilat kompania gjithashtu i njoftoi sot. Qualcomm po punon tashmë me partnerë “të hershëm”.

Nuk ka fjalë  saktësisht se cilët do të jenë këta transportues, por duke pasur parasysh partneritetet e mëparshme, ka të ngjarë që Nokia dhe Samsung të jenë në mesin e tyre. Mostrat e çipeve do të bëhen të disponueshme vitin e ardhshëm, që do të thotë se lirimi i produktit do të jetë më vonë se kaq. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Pse Galaxy Note 20 nuk do të jetë telefoni më impresionues i vitit i samsung