Biznes

Facebook premton më shumë transparencë për performancën e video reklamave

Publikuar , 18 Nëntor 2016
0
Facebook premton më shumë transparencë për performancën e video reklamave

Computer screens display the Facebook sign-in screen in this photo illustration taken in GoldenDy muaj pasi Facebook pranoi se kishte manipuluar kohën mesatare të shpenzuar në shikimin e video reklamave, kompania premtoi të dhëna më të sakta për reklamuesit dhe paratë e tyre që po shpenzojnë.

Ditën e Mërkure gjigandi i rrjetit social publikoi një blog të ri në uebsajtin zyrtar i quajtur “Metrics FYI,” ku do të ofrojë informacion rreth përditësimeve që pritet të hyjnë në fuqi.

Joshja e reklamuese për Facebook është një mision shumë i rëndësishëm i rrjetit social në mënyrë të të vazhdojë rritjen e të ardhurave. Prej kohësh Facebook dhe Google janë kritikuar për mungesën e transparencës në mënyrën sesi matin performancën e videove.

Veçanërisht mungesa një metode universale matjeje. Aksionet e Facebook shënuan rënie me 2.5% në 114.30 dollar në Bursën e Nju Jorkut.

Gjatë Shtatorit rrjeti social tha se indikatori i kohës mesatare të shpenzuar duke parë reklama ishte jo reale duke bërë reklamuesit të mendojnë se video kanë performuar më mirë sesa kanë qenë realisht. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Deutsche Telekom mund të shkrihet me telekomin Francez Orange

Tags >

Facebook