Harduer

Find X2 Pro i Oppo mund të jetë telefoni me ekranin më të mirë në botë

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 06 Mars 2020
0
Por ndryshe nga smartfoni i Samsung, ju mund të përdorni 120Hz në rezolucion të plotë 1440p. Nën ekran gjendet skaneri optik i shenjave të gishtërinjve dhe prerja e kamerës selfie. Find X2 Pro i Oppo mund të jetë telefoni me ekranin më të mirë në botë

Oppo ditën e sotme prezantoi flagshipin Find X2 Pro, telefoni i parë që përdor këtë emërtim që nga modeli origjinal Find X në 2018. Por ndryshe nga ai telefon nuk ka mekanizimin e motorizuar të kamerës selfie që ndihmoi të arrinte ekran pa kornizë.

Në të vërtetë është një telefon që i jep Oppo mjetet e duhura për të konkurruar për modelet më të mira të Samsung dhe Huawei. Find X2 Pro është i disponueshëm në qeramikë të zezë ose lëkurë portokalli ose të artë.

Ekrani ka një prej paneleve më të mira sot për sot në një telefon mbase më i miri. 6.7-inç me rezolucion 3168×1440 piksel OLED me skaje të lakuara, HDR10+, 120Hz duke u vendosur ballë për ballë me Galaxy S20.

Por ndryshe nga smartfoni i Samsung, ju mund të përdorni 120Hz në rezolucion të plotë 1440p. Nën ekran gjendet skaneri optik i shenjave të gishtërinjve dhe prerja e kamerës selfie.

Një element i pazakontë i ekranit është se Oppo ka instaluar në të një çip të dedikuar për përpunimin e imazheve. Quhet O1 Ultra Vision Engine dhe menaxhon video përmbajtjet në 60 ose 120fps si dhe e konverton në HDR.

Find X2 Pro ka kamër të pasme 48-megapiksel por jo i njëjti sensor IMX586 i Sony që kemi parë vitin e kaluar tek të gjithë flagshipët.

Oppo ka punuar me Sony në një sensor të ri IMX689. Sensori është më i madh dhe pikselët në madhësinë 1.12 mikronë, por më të vogël sesa 1.4 mikron që kanë sensorë 12-megapiksel.

Kompania ka përfshirë edhe një kamër periskop telefoto të gjeneratës së dytë pas atij të parë në Reno 10x Zoom. Moduli 13-megapiksel ka hapje f/3.

LEXO EDHE:  Kush janë aplikacionet më popullore në Google Play për 2019

Ofron zmadhim optik 5x, 10x hibdri dhe 60x dixhital. Së fundi kamera me kënd super të gjerë është sensori IMX568 me 48-megapiksel.

Kamera selfie është 32-megapiksel. Specifikat e Find X2 Pro janë: Qualcomm Snapdragon 865, 5G, 12GB RAM, 512GB memorie dhe altoparlantë stereo. Vjen me sistem operativ Android 10 në formën e ColorOS 7.1.

Bateria prej 4,260 mAh ka teknologjinë e karikimit të shpejtë SuperVooc 2.0. Telefoni kushton 1,199 euro në Evropë. /PCWorld Albanian