Biznes

Fondi teknologjik Saudit-SoftBank bëhet më i madh në botë me një kapital 93 miliard dollar

Publikuar , 21 Maj 2017
0
Përveç Softbank dhe Fondit Saudit të tjerë investitorë janë bashkuar si Mubadala nga Abu Dhabi me 15 miliard dollar, Apple, Qualcomm, Foxconn dhe Sharp. Fondi teknologjik Saudit-SoftBank bëhet më i madh në botë me një kapital 93 miliard dollar Photo Source: Reuters

Fondi më i madh në botë privat i bështetur nga grupi japonez Softbank dhe fondi shtetëror i Arabisë Suadite tha se kishte arritur të grumbullonte 93 miliard dollar investime në drejtim të teknologjisë dhe sektorëve si inteligjenca artificiale dhe robotika.

Miliarderi japonez Masayoshi Son, shef i SoftBank, një kompania telekomunikacionit dhe investimesh zbuloi planet e tij Tetorin e vitit të kaluar për të rritur një fond dedikuar sektorit të teknologjisë.

Përveç Softbank dhe Fondit SaudPërveç Softbank dhe Fondit Saudit të tjerë investitorë janë bashkuar si Mubadala nga Abu Dhabi me 15 miliard dollar, Apple, Qualcomm, Foxconn dhe Sharp.it të tjerë investitorë janë bashkuar si Mubadala nga Abu Dhabi me 15 miliard dollar, Apple, Qualcomm, Foxconn dhe Sharp.

Ky lajm erdhi në një moment kur presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump është në një udhëtim në Arabinë Saudite. Fondi Saudit tregoi ambicjet e tij në teknologji kur investoi 3.5 miliard dollar në Uber vitin e kaluar. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Kriptomonedha Libra e Facebook kërcënim për Bankën Qendrore Evropiane dhe Euron

Tags >

SoftBank