Biznes

Ford do të invesotjë 4 miliardë dollarë në makinat autonome

Publikuar , 25 Korrik 2018
0
Në Qershor Ford bëri publike planet për të transformuar një hapësirë në Detroti në qendrën e makinave autonome dhe elektrike. Ford do të invesotjë 4 miliardë dollarë në makinat autonome

Ford Motors do të shpenzojë 4 miliardë dollarë deri më 2023 për të ndërtuar makina autonome.

Prodhuesi i njohur i makinave njoftoi krijimin e një kompanie të ej, Ford Autonomus Vehicles e cila do të shërbejë si shtëpia e makinave me sistem vetëdrejtimi.

Prej 4 miliardë dollarëve, 1 miliardë do të investohen në startupin Argo AI.

Në Qershor Ford bëri publike planet për të transformuar një hapësirë në Detroit në qendrën e makinave autonome dhe elektrike.

Mëse 2,500 puononjës të Ford do të punojnë pranë kësaj hapësire.

Sakaq investimi në startupin Argo AI, një startup i lançuar nga ish veterani i projektit të makinave autonome pranë Google, është bëri i ditur që nga Shkurt i 2017-ës. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Konferenca e Zhvilluesve të Apple mbahet më 3-7 Qershor

Tags >

Ford
Lajmet e fundit>