Lajmet

Fortnite mbetet jashtë App Store për një periudhë të pacaktuar

Nga: PCWorld
Publikuar , 24 Shtator 2021
Fortnite u hoq nga App Store për shkeljen e politikave të dyqanit të aplikacioneve me lançimin e sistemit të saj të pagesav Fortnite mbetet jashtë App Store për një periudhë të pacaktuar

Apple ka vendosur të dëbojë Fortnite nga App Store për një periudhë të pacaktuar derisa beteja ligjore me krijuesin e lojës Epic të zgjidhet.

Lajmin e dha vetë shefi ekzekutiv i Epic Tim Sweeney. Përdoruesit e lojës shumë popullore nuk do të mund të shkarkojnë lojën në iPhone dhe pajisjet e tjera Apple.

Sweeney tha se procesi ligjore mund të marrë deri në 5 vite për të përfunduar. Njerëzit të cilët kanë shkarkuar lojën tashmë në pajisjet Apple mund të vazhdojnë të luajnë me të por nuk do të marrin përditësime sigurie.

Fortnite u hoq nga App Store për shkeljen e politikave të dyqanit të aplikacioneve me lançimin e sistemit të saj të pagesave.

Apple mban një komision prej 30% për çdo blerje brenda aplikacioneve por sistemi i pagesave të Epic synonte ta anashkalonte. Lëvizja nisi një betejë ligjore ku Epic akuzon Apple për monopol.

Një Shtator një gjykatë Amerikane tha se Apple nuk i ndalon dot zhvilluesit të drejtojnë përdoruesit në opsione pagesash të palëve të treta.

Por trupi gjykues tha se Epic kishte dështuar të provonte se Apple operon një monopol të paligjshëm. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Në iOS 16 Face ID do të funksionojë edhe horizontalisht