Biznes

Foxconn, Apple dhe Dell formojnë një konsorcium për blerjen e Toshiba

Publikuar , 13 Qershor 2017
0
Terry Gou refuzoi të jepte detaje lidhur me ofertën dhe sesa do të investojnë secili kompani përkatësisht. Foxconn, Apple dhe Dell formojnë një konsorcium për blerjen e Toshiba

Apple, Dell dhe Kington Technology bashkuan forcat me Foxconn një një konsorcium i cili synon blerjen e biznesin të çipeve të memorjes së Toshiba tha shefi ekzekutiv i prodhuesit më të madh në botë të elektronikës.

Terry Gou, themelues dhe ekzekutiv i Foxconn, tha se edhe Amazon ka shprehur interes për tju bashkuar konsorciumit dhe se ka patur diskutime me Google, Microsoft e madje Cisco.

Por ai refuzoi të jepte detaje lidhur me ofertën dhe sesa do të investojnë secili kompani përkatësisht.

“Mund tu them se Apple do të jetë pjesë,” tha Gou gjatë një interviste për Reuters. Foxconn tha divizioni japonez Sharp besohet se do të kenë afro 40% të aksioneve të Toshiba nëse arrihet marrëveshja. /CIO Albanian

LEXO EDHE:  Premiera e Sezonit 8 të Game of Thrones kishte 55 milionë shikime të piratuara

Tags >

toshiba
Lajmet e fundit>