Harduer

Gjenerata e re e baterive prej litiumi mund të dyfishojë jetëgjatësinë e baterive të telefonëve

Publikuar , 18 Gusht 2016
0
Gjenerata e re e baterive prej litiumi mund të dyfishojë jetëgjatësinë e baterive të telefonëve

newlithiumme (1)Një skuadër tek MIT po përgaditet të komorcializojë një bateri të re litiumi që rikarikohet dhe ofron dyfishin e kapacitetit e baterive të sotme që fuqizojnë paisjet elektronike të ditëve të sotme.

Në Tetor të 2015, SolidEnergy demonstroi prototipin e parë funksional të një baterie litiumi smartphoni me dyfishin e intensitetit të batesisë, i cili fitoi më shumë se 12 milionë nga investorët.  Me gjysmën e madhësisë të një iPhone 6, ofron 2.0 amp për orë, duke e krahasuar me bateritë litium ion që kanë 1.8 amp për orë.

SolidEnergy shpreson ti sjellë këto bateri në telefonët e parë inteligjent dhe veshjet elektronike brenda 2017-tës ndërsa dronët do të paisen të parët me këtë teknologji që nga Nëntor i këtij viti.

Për dekada me rradhë hulumtuesit janë përpjekur për të bërë realitet bateri prej litium metali nxitur nga kapaciteti i lartë që bartin. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Microsoft rrit kapacitetin e OneDrive dhe sigurinë me Personal Vault

Tags >

MIT
Lajmet e fundit>