Harduer

Gjiganti i teknologjisë dhuron 30 superkompjuterë për të luftuar koronavirusin

Nga: PCWorld
Publikuar , 06 Prill 2020
NVIDIA ka kontribute të shumta në kërkimet për koronavirusin përfshirë superkompjuterin Summit me 27,000 karta grafike. Gjiganti i teknologjisë dhuron 30 superkompjuterë për të luftuar koronavirusin

Shumë kompani kanë ofruar resurset e tyre për të rritur kërkimet dhe luftuar COVID-19, sëmundjen e shkaktuar nga koronavirusi dhe këtyre kompanive u është bashkuar së fundi NVIDIA.

Prodhuesi i njohur i kartave grafike ju bashkua Konsorciumit të Kompjuterikës së Performancë të Lartë themeluar për të luftuar COVID-19.

Duke ju bashkuar këtij grupi NVIDIA do të ofrojë 30 superkompjuterë me performancë të kombinuar prej 400 petaflops. Gjithashtu do të ofrojë ekspertizë në inteligjencë artificiale.

NVIDIA ka kontribute të shumta në kërkimet për koronavirusin përfshirë superkompjuterin Summit me 27,000 karta grafike.

Kontributet e kompanive të teknologjisë, veçanërisht ato të kompjuterikes mund të provojnë jetike për zhvillimin e një vaksine për COVID-19 apo izolimin e sëmundjes. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Snap prezanton gjeneratën e katërt të syzeve të realitetit të shtuar

Tags >

Nvidia