Harduer

Gjuajtja e armës së parë të prodhuar nga printeri 3D

Publikuar , 07 Maj 2013
0
Gjuajtja e armës së parë të prodhuar nga printeri 3D

A munden armët të dalin nga printimi 3D? Po, video e mëposhtme ju tregon se si Cody Wilson, njeriu mbrapa të armës së parë të printuar 3D, realizon qitjen me armë.

Duke ndjekur testin e gjuajtjes e dokumentuar nga Forbes, ku një tërheqës u përdor për të shkrehur këmbëzën, Wilson merr armën në duar dhe gjuan me të.

As ai dhe as arma nuk pësuan ndonjë dëmtim të dukshëm

Arma e quajtur “The Liberator” një homazh për pistoleta të lira të shpërndara nga aleatët në Francë gjatë luftës së dytë botërore, u printua nga një printer 3D Stratasys Dimension SST. Përbëhet nga 16 pjesë, ku 15 nga të cilët janë printuar nga printeri 3D.

Pjesa e fundit fisheku i qitjes është thjeshtë një gozhdë që gjendet në çdo dyqan harduerik

Wilson është themeluesi i kompanisë së projektit “Mbrojtje e shpërndarë”. Ai pretendon se projekti është kundra dhunës. “Kjo është një mundësi për individët të krijojnë hapësirën e tyre sovrane” i tha ai Forbes.

“Jam i vetëdijshëm që ky mjet mund ti dëmtojë njerëzit. Sepse është një armë. Por nuk mendoj se kjo është një arsye për të mos ta paraqitur. (PCWorld Albanian)

[youtube id=”drPz6n6UXQY”]

arme 3d

LEXO EDHE:  Rritet numri i përdoruesve të Twitter

Tags >

printer