Blog

Gjysma e popullsisë së botës ka qenë online në 2018-ën

Publikuar , 19 Dhjetor 2018
0
Rritja më e madhe vjen nga vendet Afrikane. Në 2005-ën vetëm 2% e njerëzve në Afrikë kishin akses në internet. Gjysma e popullsisë së botës ka qenë online në 2018-ën

Më shumë se gjysma e popullsisë së botës do të jetë online sipas parashikimeve të fundit nga Unioni Ndërkombëtare i Telekomunikacionit.

ITU-ja parashikon se 3.9 miliardë përdorues kanë qenë online në 2018-ën.

Rritja më e madhe vjen nga vendet Afrikane. Në 2005-ën vetëm 2% e njerëzve në Afrikë kishin akses në internet.

Në 2018-ën pothuajse ¼ e Afrikanëve ka përdorur internetin. Mes 2005 dhe 2008-ës, numri i njerëzve në planet në internet është katërfishuar. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Rriten shitjet e telefonëve, Samsung i pari me Huawei në vendin e dytë

Tags >

internet
Lajmet e fundit>