Biznes

GoDaddy në bisedime për blerjen e Host Europe

Publikuar , 25 Nëntor 2016
GoDaddy në bisedime për blerjen e Host Europe

The logo for internet company GoDaddy inc is shown on a computer screen in this illustration photo in Encinitas, California May 3, 2016.      REUTERS/Mike Blake/File Photo

Uebsajti Amerikan i emrave të domainit, GoDaddy, është në bisedime për blerjen e Host Europe Group ndërsa përpiqet të zgjerojë bizneset e tij.

Me seli në Arizona, GoDaddy është regjistri më i madh i adresave në botë. Themeluar në 1997, famën e vërtetë e mori vitet e fundit me reklamat televizive karakteristike.

Blerja e HEG do të përshpejtonte rritjen e të ardhurave të kompanisë njëkohësisht të zgjerojë bazën e konsumatorëve në Europë.

Host Europe është një prej kompanive më të fuqishme Europiane të hostimit me vlerë 1.7 miliard Euro.

Ndërsa GoDaddy, sipas Deutsche Bank, gjeneron afro 1 miliard dollar të ardhura nga domainet, 750 milion dollar nga hostimi dhe 325 milion nga aplikacionet. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Debuton smartfoni buxhetor i shumëpritur i Samsung