Lajmet

Google Android fuqizon 2 miliard pajisje në mbarë botën

Publikuar , 18 Maj 2017
0
E ky popullaritet nuk i faturohet vetëm telefonëve popullor si Galaxy S8 por edhe televizorëve e makinave. Google Android fuqizon 2 miliard pajisje në mbarë botën Photo Source: Cnet

Android është kudo. Më shumë se 2 miliard pajisje funksionojnë me sistem operativ në fjalë lajmëroi Google ditën e Mërkure në konferencën e zhvilluesve I/O.

E ky popullaritet nuk i faturohet vetëm telefonëve popullor si Galaxy S8 por edhe televizorëve e makinave.

Sigurisht Android ka një udhëheqje të pakontestuar në botën e telefonëve ku 9 nga 10 të tillë kanë sistemin operativ të Google.

Android dyfishoi bazën e përdoruesve në vetëm tre vite kur Google raportonte 1.4 miliard përdorues aktivë në 2015-ën.

Gjigandi i motorit të kërkimit tha se pothuajse 800 milion njerëz përdorin Google Drive dhe 500 milion Google Photos. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Operatorët e mëdhenj në SHBA vendosin të braktisin SMS-të