Vëzhgim

Google feston 13 vjetorin e themelimit

Publikuar , 06 Shtator 2011
0
Google feston 13 vjetorin e themelimit

Ishte 4 shtator 1998. Dy të rinj, të quajtur Sergey Brin dhe Larry Page ia paraqitën botës një gjë e cila do të mund që shpejt u bë si emër i shtëpisë në tërë globin – diçka që do ta lehtësonte jetën.

Në vitin 1995 u takuan dy këta të rinj në Standford dhe ata u përshtaten në mes vete mjaft mirë. Ata vendosën që të fillojnë një  shërbim që e quanin BlackRub. Kjo ndodhi në janar, 1998, por nuk mori mjaft kohë që kur ata e ndërruan emrin e shërbimit nga BlackRub në Google.

Çdo pasues i shërbimeve ofroi duon nëpërmjet makinës kërkuese që ndryshoi dramatikisht dhe filloi që të përfshijë një përputhje të burimeve të uebit.

Pas një dhjetëvjeçari, shërbimi i tyre u bë mbret në tregun e makinave kërkuese me mbi 90% pjesëmarrje për kërkime në internet./pcworldalbanian

LEXO EDHE:  OnePlus 7T: Nëse po kërkoni ekselencë por pa shpenzuar shumë ky është telefoni për tu blerë

Lajmet e fundit>