Lajmet

Google fillon dërgimin e Play Protect tek telefonët Android

Publikuar , 10 Gusht 2017
0
Verifikimi i aplikacioni është i disponueshëm prej disa vitesh kur Play Protect do të skanojë vazhdimisht nëse aplikacionet funksionojnë normalisht dhe nuk janë kompromentuar. Google fillon dërgimin e Play Protect tek telefonët Android

Google ka filluar dërgimin e Play Protect tek të gjitha pajisjet Android me Google Play Services 11 ose më lart. Lajmi erdhi ditën e sotme pasi Google e prezantoi këtë nivel të ri sigurie gjatë konferencës së zhvilluesve I/O në Maj.

Google Play Protect është një unifikim i sistemeve Android të sigurisë si Verify Apps, mbrojtja e shfletuesit dhe masat kundër vjedhjes së telefonit.

Verifikimi i aplikacioneve është i disponueshëm prej disa vitesh kur Play Protect do të skanojë vazhdimisht nëse aplikacionet funksionojnë normalisht dhe nuk janë kompromentuar.

Ndërkaq masat kundër vjedhjes kanë qenë të disponueshme në Find My Device. Në funksioni i skanimit të Play Protect funksionon automatikisht, ju mund ta ndryshoini këtë duke vizituar Google > Security > Verify Apps.

Edhe pse nuk ndonjë risi të cilën mund ta shijoni duke kaluar kohë më të, përfaqëson nivelin e sigurisë së telefonit tuaj. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Aplikacioni e-mail Spark mbërrin në Android

Lajmet e fundit>