Blog

Google ka bërë hapa përpara me kërkesat e Komisionit Evropian

Publikuar , 18 Qershor 2018
0
Vestager tha se ishte në dijeni të shqetësimeve të rivalëve por citoi statistika se konkurrenca po përmirësohet. Google ka bërë hapa përpara me kërkesat e Komisionit Evropian Photo Source: Reuters

Është herët për të gjykuar reformat e Google në përgjigje të ankesave të Bashkimi Evropian për shërbimin e blerjeve online ndërsa shenjat e para të rivalëve që po përfitojnë kanë filluar të shfaqen.

Këto komente pozitive erdhën nga komisionerja për konkurrencën Margaret Vestager.

Një vit pasi u godit me një gjobë prej 2.4 miliardë euro nga Komisioni Evropian, Google ende nuk ka punë për të bërë thonë rivalët Britanikë si Foundem dhe Kelkoo.

Vestager tha se ishte në dijeni të shqetësimeve të rivalëve por citoi statistika se konkurrenca po përmirësohet.

Google, i cili është shprehur se propozimet e reja i japin secilit prej rivalëve shansa të barabarta, mund të rrezikojë gjobë deri në 5% të të ardhurave ditore nëse nuk i bindet kërkesave të Bashkimit Evropian. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Edhe aplikacioni Viber ka një "Dark Mode"

Tags >

Google
Lajmet e fundit>