Biznes

Google ka penguar konkurrencën me sistemin operativ Android

Nga: PCWorld
Publikuar , 20 Shtator 2021
Google ka penguar konkurrencën me sistemin operativ Android

Google ka penguar konkurrencën dhe zhvillimin e rivalë Android në Indi thanë autoritetet e vendit të dytë më të madh në botë për nga popullsia.

Në 2019-ën Komisioni për Konkurrencën në Indi hapi një hetim nëse Google kishte abuzuar me dominimin e Android në treg. Në hetim thuhet se Google ka përdorur muskujt e saj financiar për të kufizuar aftësinë e rivalëve për të zhvilluar dhe shitur pajisje me sistemin operativ Android.

Për më tepër komisioni thoshte se Google ju ka kërkuar prodhuesve të para-instalojnë aplikacionet e kompanisë në këmbim të sistemit operativ Android.

Vetëm pak ditë më parë autoritetet Koreano-Jugore dolën në përfundime të ngjashme se Google ka abuzuar me pozitat dominuese në treg.

Gjiganti i teknologjisë u gjobit me 177 milionë dollarë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ja sesi të portoni bisedat e WhatsApp në Telegram